logo strony

Czym jest broń chemiczna? – kiedy można jej użyć?

Opublikowane przez admin w dniu

Broń chemiczna to broń, w której do zabijania ludzi używa się substancji chemicznych. Może być używana w czasie wojny lub przez terrorystów. Jest to rodzaj broni opierającej się na związkach chemicznych o toksycznych właściwościach. Duża liczba ludzi utożsamia broń chemiczną z gazami bojowymi, dzieje się tak, ponieważ większa liczba rodzajów broni chemicznej opiera się na związkach, które w pokojowej temperaturze są gazami, o bardzo dużych prężnościach par.

Pierwsze użycie broni chemicznej miało miejsce podczas I wojny światowej. W 1925 roku podpisany został „Protokół Genewski o Użyciu Duszących Trujących lub Innego Rodzaju Gazów oraz Broni Bakteriologicznej Jako Środków Walki”. Dokument ten zakazywał wykorzystania broni chemicznej podczas wojny, natomiast nie zabraniał badań dotyczących jej rozwoju, produkcji oraz posiadania.

Na jakiej zasadzie działa broń chemiczna?

Broń chemiczna działa na zasadzie podrażnienia skóry i błon śluzowych. Chemikalia w niej zawarte powodują stan zapalny i podrażnienie tkanek. Może to prowadzić do śmierci lub poważnych obrażeń.
Ma ona za zadanie zabijać, ranić lub obezwładniać cele. Ich działanie polega na wywoływaniu silnego podrażnienia lub uszkodzenia oczu, skóry, układu oddechowego i innych narządów. Najpopularniejsze środki chemiczne stosowane w działaniach wojennych to środki nerwowe i blistry.

Jakie są rodzaje bojowych środków chemicznych?

Istnieje pięć głównych rodzajów chemicznych środków bojowych:

  • Środki krztuszące – wpływają na silne podrażnienie górnych dróg oddechowych, co jest powodem krztuszenia i wymiotów. Często stosowane są one z innymi groźnymi środkami, żołnierze narażeni na ich działanie nie są w stanie korzystać z masek gazowych. Najczęściej stosowane są ze środkami, takimi jak paraliczno-drgawkowe.
  • Środki parzące – to między innymi gaz musztardowy, który wpływa na rozległe poparzenia skóry ofiary. Środek ten nie wywołuje zgonu, natomiast uniemożliwia dalszą walkę i potrzeba niezwłocznej pomocy osobie dotkniętej tym rodzajem środka chemicznego.
  • Środki duszące – ten rodzaj chemicznych środków bojowych jest oparty na cyjankach, które na stałe wiążą żelazo hemu. Uniemożliwia to transport krwi z płuc do tkanek, co powoduje obumieranie mózgu i reszty narządów przez niedotlenienie. Środek ten powoduje szybką śmierć.
  • Środki usypiające – nie wpływają one na bezpośredni zgon. Tak jak w przypadku środków duszących działają bezpośrednio na układ nerwowy człowieka. Uniemożliwiają one dalszą walkę.
  • środki paralityczno-drgawkowe – na organizm człowieka działają jako silne neurotransmitery powodujące czasową niedyspozycję.

Środki nerwowe są najbardziej śmiercionośne i obejmują sarin, Soman i VX. Środki obezwładniające to środki powodujące poważne oparzenia, do których należą gaz musztardowy i Lewisite. Środki duszące mają za zadanie powodować uduszenie i obejmują fosgen i chlor. Środki obezwładniające służą do czasowego unieszkodliwiania ofiar i obejmują gaz łzawiący BZ i CS.

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.