Jak bronić się przed agresywnym psem
Opublikowane przez admin w dniu
Jak bronić się przed agresywnym psem?
Natura psa nie czyni go niebezpiecznym zwierzęciem. Natomiast istnieją czynniki, które mogą bezpośrednio sprowokować psa, a także wzbudzić w nim agresję. Zazwyczaj prowokacja ta jest winą człowieka. Niektóre psy bardzo negatywnie reagują na gwałtowne ruchy czy też krzyk. Dodatkowo czworonogi bardzo często źle reagują na obecność obcych, czując w nich potencjalne zagrożenie. Jednakże pies najczęściej nie atakuje od razu, lecz najpierw jasno przekazuje sygnały, że jest niezadowolony, a w razie konieczności jest gotowy do ataku. Może to być na przykład marszczenie nosa, zjeżona sierść, pokazywanie zębów, uszy nastawione wysoko. Psy również potrafią atakować w celu obrony swojego właściciela, szczeniąt lub też pilnowane go terenu.
Reakcja na zdenerwowanie psa
Co zrobić z agresywnym psem – warto zadać sobie to pytanie zanim pies przystąpił do ataku. Przede wszystkim należy zachować spokój. Nie należy wydawać okrzyków czy też wykonywać nagłych ruchów, gdyż mogłoby to rozjuszyć psa jeszcze bardziej. Dodatkowo należy unikać patrzenia prosto w oczy czworonogi. W niektórych przypadkach gaz pieprzowy na psa może okazać się jedynym rozwiązaniem. Obrona przed psami w świetle prawa jest dopuszczalna. Jest ona wówczas działaniem w stanie wyższej konieczności. Należy jednak zachować zasadę proporcjonalności oraz subsydiarności. Oznacza to, że jeżeli pies zniszczy spodnie lub dokona innej niewielkiej straty wówczas nie należy stosować wobec psa dużych środków zaradczych, gdyż nie jest to proporcjonalne wobec wyrządzonej szkody. Natomiast środki zapobiegawcze można zastosować kiedy pies zaatakował dziecko lub inną osobę. Zanim pies przystąpi do ataku warto zdecydować się na stworzenie tak zwanej bariery. W tym celu można wykorzystać dowolny przedmiot na przykład plecak. Należy jednak używać go tylko jako barierę oddzielająca ją od agresywnego psa. Przedmiot ten nie może być narzędziem do ataku. Warto panować nad swoim oddechem, aby zminimalizować napięcie nerwowe, które może wyczuwać pies. Spokojny oddech pomoże także obniżyć poziom stresu, co z pewnością pozwoli na racjonalne myślenie i podejmowanie dobrych decyzji.
Ochrona w czasie ataku psa
Jak bronić się przed psem kiedy przystąpi on do ataku? W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są środki odstraszające, a także obezwładniające zwierzę. Dodatkowo ważne jest stworzenie bariery oraz w wyjątkowych przypadkach przyjęcie pozycji obronnej. Warto wcześniej zapoznać się z pozycją ogromną, gdyż w czasie atak u psa należy w ciągu kilku sekund podjąć decyzję czym odstraszyć psa. W przypadku decyzji o użyciu wobec psa środków odstraszających oraz obezwładniających należy wybrać tylko te, które są najmniej dotkliwe, a jednocześnie skuteczne. Dobrym rozwiązaniem okazuje się gaz pieprzowy, jednakże powinien charakteryzować się najmniejszą ilością kapsaicyny aniżeli gaz pieprzowy, który stosowany jest do obrony przed człowiekiem. Na rynku dostępne są preparaty dedykowane ochronie przeciw somp. Charakteryzują się one mniejszym stężeniem substancji drażniących, aby nie narażać zwierzęcia na zbyt duże cierpienie. Kiedy pies przystąpił do ataku najlepiej jest kierować linie gazu pieprzowego w stronę jego oczu. Jednak rozpylanie powinno być zrealizowane przy odległości poniżej 3 m. Nawet kilka sekund po kontakcie z substancją potrafi skutecznie obezwładnić psa na nawet 30 minut. Dostępne są także paralizatory na psy oraz alarmy akustyczne, które realizują odstraszanie ultradźwiękowe.
0 komentarzy