logo strony

Jaką lornetkę wybrać?

Opublikowane przez admin w dniu

wybór lornetki

Jaką lornetkę wybrać?

Lornetka jest słynnym sprzętem optycznym, który odnajduje się zarówno w specjalistycznych branżach jak i w amatorskim zastosowaniu. Jej najważniejszym zadaniem jest ułatwienie widoczności oddalonego od nas obiektu poprzez zbliżenie. Wybór lornetki nawet dla nowicjuszy nie jest tak prostą sprawą, jaka na pozór się wydaje.

Rodzaje lornetek

Ze względu na to czy chcemy oglądać niebo w trakcie nocy, czy też zwierzęta lub inne obiekty za dnia do wyboru znajdziemy kilka rodzajów lornetek. Przed wybraniem modelu dla siebie należy poznać różne warianty lornetek, które sprawdzają się w innych warunkach, aby dostosować wybór do osobistych preferencji.

  • Lornetka astronomiczna – Zwana również lornetką do obserwacji nieba, wykorzystuje się ją głównie w nocy, przeznaczona jest zarówno dla osób profesjonalnie zajmujących się badaniami jak i dla początkujących. Istotna przy jej wyborze będzie średnica obiektywu, przy większym zakresie nie trzeba obawiać się jej wielkości czy masy, ponieważ można ją ustawić na statywie.
  • Lornetka porro – Pryzmat porro jest również wysokiej klasy urządzeniem, które proponuję lepszy kontrast czy też jasność niż lornetki dachowe. Starty światła, jakie możemy odczuć przy jej użytkowaniu, są niewielkie. Jednak z powodu jej rozmiaru, trzymanie jedną ręką nie jest dosyć komfortowe.
  • Lornetka dachowa – Ze względu na jej stosunek wymiaru do parametrów można określić ją mianem lornetki wojskowej. Jej rodzaj pryzmatu charakteryzuje się ustawionym w jednej linii obiektywem oraz okularami, dzięki czemu jest mniejsza od np. lornetki porro, która ma takie same parametry. Dlatego jest niezwykle popularna w militariach, jak każdy sprzęt o dużej funkcjonalności i małych gabarytach. 

Jakimi parametrami kierować się przy wyborze lornetki?

Znając wstępnie rodzaj interesującej nas lornetki, warto byłoby wybrać produkt, którego cena odpowiada również jakości. Głównymi czynnikami na, które trzeba zwrócić uwagę, są:

  • Powiększenie – kluczowy parametr, świadczy on o przybliżeniu danego obiektu lub obszaru. Przy parametrze powiększenia zapisywana jest średnica obiektywu np. 10 x 50, co oznacza 10-cio krotnie większy obiekt niż bez użycia lornetki.
  • Średnica obiektywu – wyrażana jest w milimetrach, w przypadku wyżej wymienionych parametrów 10 x 50 oznacza 50 mm średnicy obiektywu. Im większa średnica, tym więcej światła się do niego dostaje, co daje efekt lepszej ostrości i jakości obrazu.
  • Pole widzenia – to właściwość, która reguluje widoczny obszar przez lornetkę. Podawane jest w dwóch parametrach, a mianowicie: kątowym, którego pole widzenia określane jest w stopniach oraz liniowym, polega on na ukazaniu, ile metrów danego obszaru można zobaczyć, w przypadku gdy jest on oddalony od osoby używające lornetki o 1000 m.
  • Regulacja ostrości – tańsze rozwiązania proponowane przez producentów lornetek mają ustawioną ostrość fabryczną. Posiadając lornetkę wyposażoną w taką regulację, można wyostrzyć obraz równolegle dla obu oczu. Dla nowicjuszy może nie mieć to aż takiego znaczenia, jednakże dla badaczy będzie to jedna z kluczowych cech.
  • Odstęp źrenicy wyjściowej – parametr istotny dla osób z wadą wzroku, mówi on, jaka jest maksymalna odległość oka użytkownika od okularu, przy której nie ma strat pola widzenia, podawana jest w milimetrach.

Wybór lornetki – podsumowanie

Biorąc pod uwagę istotne parametry oraz rodzaje lornetek należy wybrać urządzenie tak, aby jego funkcjonalność wpasowała się w zamierzone przeznaczenie, pamiętając również o cenie, by nie była zbyt inwazyjna dla portfela, szczególnie początkujących obserwatorów. W przypadku badaczy czy wojska warto zainwestować w sprzęt najwyższej jakości.

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.