logo strony

Rodzaje śrutów do wiatrówki

Opublikowane przez admin w dniu

rodzaje śrutów

Rodzaje śrutów do wiatrówki

Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze strzelectwem będą miały problem z doborem śrutu. Jest to normalne, ponieważ ile wiatrówek to tak naprawdę tyle rodzajów śrutu. Jedno z najczęstszych pytań zadawanych w sklepie z tego typu rzeczami brzmi, jaki mam wybrać śrut oraz czym się różnią poszczególne śruty od siebie. W tym artykule postaram się pokrótce scharakteryzować poszczególne śruty i opisać co z czym się je.

Najbardziej podstawowe rodzaje śrutu

Przed wybraniem pierwszego śrutu do naszej wiatrówki musimy zapamiętać kilka istotnych elementów. Po pierwsze, do czego chcemy strzelać (tak wbrew pozorom jest to bardzo ważne), po jaką drugie wiatrówkę posiadamy. I ostatni element to, z jaką prędkością nasza wiatrówka wystrzeliwuje pocisk. Jeśli już odpowiedzieliśmy sobie powyższe podpunkty to teraz trochę o śrucie. Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje śrutu, a mianowicie:

  • śrut grzybkowy (inaczej zwany Diabolo),
  • śrut kulisty BB.

Jeśli chodzi o śrut grzybkowy to używany jest to wiatrówek które posiadają specjalnie gwintowaną lufę. Nie ważne czy są to długie, czy krótkie lufy, natomiast śrut kulisty używany jest do wiatrówek krótkolufowych gładkolufowych.

Ciężar śrutu

Zdarza się, że śrut możemy rozróżnić jedynie po wadze. Ciężar śrutu mierzymy w granach (nie mylić z gramami), jeden gran to w przybliżeniu 0,0647 grama. Jeśli już wiemy co to gran to przyjęło się, że śrut lekki waży do 6 gramów, a ten, który waży więcej niż 9 to śrut ciężki. Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze strzelectwem powinny wybierać śrut pomiędzy 6 a 9 gran. Warto zwrócić uwagę na to, iż śrut lekki jest bardzo podatny na wszelkiego rodzaju podmuchy wiatru, przez co jego stabilność jest bardzo słaba. Natomiast jeśli mówimy o śrucie ciężkim, owszem jest on stabilniejszy jednak jego prędkość przy wystrzale będzie o wiele niższa i nie nadaje się on do wszystkich rodzajów wiatrówek. Dlatego dobór śrutu o dobrej ciężkości jest tak ważne, jeśli chodzi o wiatrówki.

Kształt śrutu

Powyżej opisaliśmy podstawowy śrut teraz pora skupić się na jego kształcie. Głównie chodzi tu o śrut Diablo, który posiada wiele zakończeń jak i waga różni się dość sporo od innych. Między innymi wyróżnić możemy:

  • Śrut półokrągły (Hollow Point) – jest to śrut, który zakończony jest specjalnym wgłębieniem w jego wierzchołku. Głównym przeznaczeniem tego rodzaju śrutu jest rozrywanie celu, do którego strzelamy. Dzięki swojemu kształtowi śrut ten nie będzie nam rykoszetował po uderzeniu w dany cel.
  • Śrut ostry (Pointed) – jeden z najbardziej popularnych śrutów. W swoim zakończeniu posiada bardzo ostry czubek, który bez problemu przebija się przez większość celów nawet tych twardszych). Idealnie sprawdzi się na duże odległości.
  • Śrut płaski (Match) – jest to śrut z tzw. płaskim czołem. Także bardzo popularny i chętnie wybierany, czy to przez starych wyjadaczy, czy przez początkujące osoby. Najlepiej sprawdza się podczas strzelania do tarcz. Zostawia po sobie idealnie okrągły ślad. Wybierany na średni dystans.
  • Śrut zaokrąglony (Domed) – najcięższy śrut, jeśli chodzi o to zestawienie. Jego największą zaletą jest to, że ma bardzo dużą siłę obalającą po trafieniu w cel. Idealnie sprawdza się podczas strzelania na bardzo dalekie odległości, ponieważ jego energia praktycznie nie spada mimo pokonania dużych dystansów. Wybierany podczas strzelania do różnego rodzajów spinnerów czy kulochwytów magnetycznych.
  • Śrut okrągły BB — przeznaczony do wiatrówek posiadających gładką lufę. Najczęściej wyrabiany jest ze stali i posiada powłokę miedzianą, czy też ocynkowaną. Nadaje się tylko i wyłącznie na krótkie dystanse.

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.