Czy paralizator jest legalny?
Opublikowane przez admin w dniu
Czy paralizator jest legalny?
W ostatnim czasie coraz więcej osób sięga po akcesoria do samoobrony. Jednym z takich akcesoriów jest paralizator. W świetle polskiego prawa jest to legalne akcesorium do samoobrony. Bardzo często wykorzystują je nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Jednak nie każdy wie jak działa to urządzenie i czy naprawdę każdy paralizator może być użyty przez osobę cywilną.
Budowa paralizatora
Paralizator zbudowany jest najczęściej z akumulatora połączonego z transformatorem specjalnym kondensatorem, a wszystko to przybiera kształt głowicy, w której znajdują się dwie lub cztery groty z elektrodami. „Serce” paralizatora umieszczone jest w specjalnej, wytrzymałej obudowie, która najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego. Dodatkowo paralizatory posiadają specjalny przycisk bezpieczeństwa, spust oraz zawleczkę bezpieczeństwa. Jest to nic innego jak specjalny mechanizm, bez którego paralizator nie będzie działał. Dzięki temu sami sobie nie zrobimy krzywdy jednocześnie, jeśli dojdzie do takiej sytuacji, że napastnik nam go wyrwie to nic nim nie zdziała, gdyż bez tej zawleczki paralizator po prostu się nie uruchomi.
Używanie paralizatora
Skoro było już o budowie to pora na parę słów o jego używaniu. Tak naprawdę paralizator jest bardzo prosty w obsłudze i nawet początkująca osoba poradzi sobie z nim bez problemu. Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić to odbezpieczyć nasz paralizator poprzez przesunięcie przełącznika. Praktycznie w każdym paralizatorze jest to suwak obok spustu, gdy wykonamy ten krok musimy przyłożyć paralizator do ciała osoby nas atakując ( na spokojnie może być to zasłonięte miejsce, ponieważ bez problemu prąd uderzy go przez ubranie). I nie pozostaje nic innego jak poprzez naciśnięcie spustu porazić agresora dawką prądu. Prąd wylatujący z paralizatora może mieć bardzo wysokie napięcie (może być to do 5 milionów woltów), jednak o bardzo niskim natężeniu (do 10 mA). Po styknięciu się prądu z ciałem napastnika ten zostanie sparaliżowany i upadnie na ziemię, dzięki czemu będziemy mogli na spokojnie uciec. Należy jednak pamiętać, aby też nie przesadzać, jednorazowe rażenie nie powinno trwać dłużej niż 5 sekund. Idealne miejsca do użycia go to kark, krocze, czy klatka piersiowa.
Wielkość paralizatora
Kolejną zaletą paralizatora jest rozmiar, urządzenie to nie jest duże, ani ciężkie. Dzięki czemu możemy bez problemu nosić je w plecaku, kieszeni czy nawet przy ciele w specjalnie do tego przeznaczonej kaburze. Wiele sklepów oferuje teraz różnego rodzaju kabury, które dopasujemy do swoich potrzeb estetycznych, jak i do swojej wygody. Nawet jeśli napastnik spróbuje nas zaatakować nie będzie wiedział, że posiadamy paralizator, ponieważ jest on tak mały. Dodatkowo jest on bardzo bezpieczny dla swojego użytkownika, dzięki wielu zabezpieczeniom nie jest w stanie porazić właściciela.
Legalność paralizatora w Polsce
Paralizator, na mocy pochodzącej z dnia 21 maja 1999 roku Ustawy o broni i amunicji jest traktowany jako broń. Oto fragment, który to precyzuje:
Art. 4. Objaśnienie pojęć ustawowych
- Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
- c) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Artykuł 11 tej ustawy pozwala jednak na posiadanie bez zezwolenia przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA. Tak, więc jeśli posiadamy paralizator mieszczący się w tych granicach jest on w 100 procentach legalny.
0 komentarzy