logo strony

Kastet – legalny czy nie?

Opublikowane przez admin w dniu

legalność kastetu

Kastet – legalny czy nie?

Niektórzy sądzą, że w kwestii samoobrony warto posiadać chociażby kastet. Niejednokrotnie widziany w grach komputerowych czy w filmach. Wielu jednak zadaje sobie pytanie, czy kastet jest w ogóle legalny. Nie można zaprzeczyć, że w niebezpiecznej sytuacji kastet jest skutecznym narzędziem, jednak to właśnie dlatego w polskim prawie został uznany jako przedmiot niebezpieczny. Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Jak wygląda kwestia prawna kastetu? A jeśli już, to gdzie można kupić to narzędzie? Czytaj dalej!

Kastet – legalność

Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest kastet. Jest to broń obuchowa używana głównie w walce wręcz. Ten przedmiot był używany już w czasach starożytnych, bo najczęściej w walkach rzymskich gladiatorów. Początkowo był przypominał coś na wzór rękawicy bokserskiej zrobionej z połączenia metalu i skóry. Przedmiot ewoluował spory kawał czasu, jednak przeważnie od zawsze był to rodzaj połączonych ze sobą pierścieni, które właściciel zakłada się na dłoń. Następnie posiadacz broni zaciska dłoń (z założonym kastetem) w pięść w celu zwiększenia obrażeń. Istnieje ich kilka rodzajów, jednak większość z nich najczęściej wykonuje się z metalu, choć często zdarzają się stworzone ze sztucznego tworzywa, aby nie zostały namierzone przez wykrywacze metalu. Zadaniem broni jest zwiększenia siły zadawanych ciosów w celu uszkodzenia ciała adwersarza.

Kastety mogą być:

  • zakończone kilkoma kolcami,

  • zakończone wypustami z metalu,

  • zakończone pojedynczym ostrzem.

A czy trzeba mieć zezwolenie na kastet – prawo mówi jasno. W Polsce każdy rodzaj kastetu wymaga wcześniej wydanego zezwolenia. Ma to związek z tym, że nawet niezbyt silny cios, zadany jednak w odpowiednio czuły punkt może doprowadzić do natychmiastowej śmierci. Nielegalność kastetu jest spowodowana konstrukcją urządzenia. Prawo wspomina, że posiadanie kastetu bez zezwolenia jest wykroczeniem z art. 51 ust. 3 pkt 1 ustawy o broni i amunicji. W tejże ustawie z 21 maja 1999 roku w artykule 4 jest wspomniane, że kastet kwalifikuje się jako broń. Ponadto należy zwrócić też uwagę na zapis w samym Kodeksie Karnym, a konkretniej w Rozdziale XIX: Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, art. 159: Kto, biorąc udział w bójce lub pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. No właśnie – biorąc udział w bójce. Z drugiej strony kastet można posiadać jedynie w celach kolekcjonerskich. Pamiętaj, aby z niego nie korzystać. Nawet jeśli będziesz chciał powiesić go na ścianie, to tylko po otrzymaniu wcześniej wspomnianego pozwolenia. Taki dokument wydaje najczęściej komendant powiatowy policji. Jest to spowodowane tym, że każda broń podlega obowiązkowej rejestracji w odpowiednim spisie. Nie ma znaczenia to, czy posiada się na nią pozwolenie, czy też nie – wszystko ma być spisane. A jeśli uzyskasz już takie pozwolenie, to pozostaje kwestia zakupu.

Gdzie kupić kastet?

Jeśli chcesz mieć na swojej ścianie pięknie wykonany kastet, to te znajdziesz nawet na popularnych serwisach aukcyjnych. We współczesnym rynku istnieje też wiele podmiotów, które specjalizują się w sprzedaży tego typu urządzeń. Różnorodne kastety to najczęściej różnorodne ceny, dlatego każdy znajdzie z łatwością coś dla siebie. Oczywiście pod warunkiem, że nigdy nie użyjesz go w bójce. Jeśli jednak obawiasz się samego posiadania kastetu, to warto wybrać legalne narzędzia do samoobrony, których posiadanie i oczywiście używanie nie wymaga zezwolenia.

 

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.